Мисълта "Заедно е много по-добре" винаги е подкрепяла народите от нашите райони в тяхното развитие. Сътрудничеството между Република България и Република Северна Македония датира много преди формализирането на трансграничното сътрудничество и започва през 2003 г. с програмите Phare, CARDS и Neighbourhood Programme the Republic of Bulgaria - the former Yugoslav Republic of Macedonia в периода от 2003 до 2006 г. По-късно започва работа Програмата за трансгранично сътрудничество по ИПП за програмния период 2007-2013 г., която е наследена от Програмата за трансгранично сътрудничество по ИПП 2014-2020. Годините зад нас ни донесоха много реализирани проекти, над 100 до 2009 г. и точно 178 одобрени проекта за финансиране от 2009 г. досега, годините зад нас ни донесоха и много сбъднати мечти и решени проблеми, благодарение на финансирането от Европейския съюз , много придобити знания, обновени учебни заведения, подсилен капацитет на институциите, засилен капацитет за опазване на околната среда и устойчиво използване на общи природни ресурси, чрез инвестиции в зелена инфраструктура, Подобряване на капацитета за съвместно реагиране в случай на пожари, наводнения и други извънредни ситуации; Увеличаване на привлекателността на туризма чрез възстановяване на обекти от културно наследство; Засилено сътрудничество в мрежа за устойчиво развитие на туризма; Подобряване на условията за развитие на бизнеса; Увеличаване на капацитета на публичния и частния сектор за развитие на бизнеса чрез насърчаване на предприемачеството и сътрудничеството за обмен на нови идеи, умения и технологии, насърчаване на създаването на нови фирми, а чрез това подобрени условия на живот и най-вече много приятелства и трайни връзки между гражданите и институциите от двете страни на границата.
През програмния период 2014-2020 г., INTERREG ИПП България – Северна Македония с бюджет от 19,5 млх евро финансира 78 проекта и това 35 инвестиционни и 43 "мяки" в областта на околната среда, туризма и конкурентоспособността, в които участваха 155 партньорски организации от двете страни.
Двадесет и седемте проекта, на стойност над 7 милиона евро, се фокусираха върху екологични инициативи, включително разработване на общи системи за ранно предупреждение и управление на бедствия, създаване на инфраструктура за естествено задържане на вода и защита срещу наводнения и пожари, запазване и възстановяване на трансгранични екосистеми и инициативи за опазване и подобряване на качеството на почвата, въздуха и водата, обучения по опазване на природата и други..
Тридесетте проекта, на стойност над 8 милиона евро, се съсредоточиха върху туризма, като изпълняваха дейности за възстановяване на културни и исторически туристически обекти, изграждане на малки инфраструктури, създаване на туристически мрежи и обучения за стимулиране на туризма, разработване на уеб каталози, филми и мобилни приложения с туристическа информация.
Двадесет и един проект в областта на конкурентоспособността подкрепи местни бизнеси в техния растеж и създаване на общи инициативи.
През програмния период 2014-2020 година публикациите, които публикувахме на сайта ни, бяха видени от над 320 хиляди посетители, имаше над 700 статии в електронни и печатни медии за нашата програма и проекти и организирахме над 60 събития.
В тази серия публикации, наречена "Разгледайте сътрудничеството, открийте ползите", ще споделяме резултатите от изпълнените проекти и постиженията от общите усилия на партньорите от двете страни. Присъединете се към нас в честването на успехите от нашето трансгранично сътрудничество и нека продължим да работим за процъфтяващо бъдеще.